Araçlarda Değer Kaybı Hesabı Marka, Model, Kilometre Gibi Değişkenlere Göre Resmi Eksperler Tarafından Hesaplanmaktadır.
Aracınızın Aynı Bölgeden Daha Evvel Hasar Geçmişi Olmaması Gerekmektedir.
Değer Kaybı Alacaklarında Zaman Aşımı Süresi Kaza Tarihinden İtibaren 2 Yıldır. 
Şartları Sağlaması Dahilinde Kaza Yapan Aracınızın Kusursuzluğu Oranında Değer Kaybını Tahsil Edebilirsiniz.

 

DEĞER KAYBI BAŞVURUSUNDA ARAÇ SAHİBİNDEN HİÇBİR ÜCRET ALINMAMAKTADIR.

 

Trafik kazası neticesinde aracınızın eskime payını kazanız da ki kusursuzluğunuz oranında kusurlu aracın sigorta şirketinden tahsil edebilirsiniz.
Değer kaybı tahsilatları bağımsız eksperler tarafından hesaplanarak uzlaşma durumunda  15 gün itiraz durumunda hukuki süreç sonucunda en geç  6 ay içerisinde tahsil edilmektedir.
Alacağınızın zaman aşımı süresi 2 yil ile sınırlıdır.
Araç değer kaybı bedeli son 2 yil içerisinde gerçekleşen kazalardan tahsil edilmektedir.
Alacağınız bu değer kaybı ödemesi kusurlu aracın trafik sigortasından karşılanmakta ve aracınızın tramer kaydında görünmemektedir.
araç-hasar-ödeme
KAZA TUTANAĞINIZDAKİ KUSUR DAĞILIMI DOĞRU YAPILMIŞ MI KONTROL ETTİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR ?

Aracınız ile geçirdiğiniz trafik kazalarında sizin arabanıza zarar veren aracın trafik sigortası aracınızın artık hasarlı olduğunu kabul eder ve aracınızın kaybettiği değeri size tazmin eder.
Genellikle Araç tamiri konusunda sigorta şirketleri ödemeleri anlaşmalı servislere öder ve aracınızı en maliyetsiz şekilde tamir ettirir, ama aracınızın kazadan dolayı 2. el fiyatı oldukça düşer ama bu tutarın tahsilatı karşı tarafın sigorta şirketinden tazmin edileceğinden dolayı başvuru süreçleri hukuksal olarak takip edilmektedir.
Sigorta şirketleri genellikle bu bedeli ya ödemek istemez yada ufak tutarlara bu ödeme ile kapatmaya çalışır.
Hasarı belirlenmesinde Eksperlerin doğru değerlendirmeleri çok önemlidir. Sigorta şirketlerine bağlı eksperler, anlaşmalı servisler veya sigorta şirketleri gibi sigorta şirketlerine kurumlardan bağımsız kurumlarla hesaplanan değerler piyasa koşullarına göre daha doğru olmaktadır.
 Hesaplanan tutar üzerinden sigorta şirketinin hukuk servisi ile temasa geçilerek bedelin kısa sürede tahsilatı yapılmaktadır.

DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR ?

Araç Değer Kaybı hesaplamasında aracınızın markası, modeli, yılı, km, aracınızda değişen parçalar gibi birçok husus dikkate alınarak eksperler tarafından hazırlanacak rapora göre belirlenir.
Bu bedelde aracın modeli, markası, kilometresi gibi etkenler dikkate alınarak değişen ve tamir ettirilen parçalar, bu parçaların ne kadarı orijinal ne kadarı yan sanayi gibi etkenler dikkate alınır.
Doğru bedelin hesaplamasında uzmanlık gerektirir. konusunda uzman ve bağımsız eksperlerle doğru değer hesaplanarak sigorta şirketine gerekli delil, fatura ve kaybı belirleyen unsurlarla beraber değer kaybı başvurusu yapılır.

DEĞER KAYBI NASIL ALINIR ?

Değer kaybınızı alabilmek için gerekli deliller, resimler, raporlar ve faturalar gibi başvurunuz için gerekli belgelerin toplanabilmesi için konusunda uzman avukatlarımıza vekaletname verilmesi gerekmektedir.
vekaletname ile beraber gerekli kurumlarla irtibata girilerek gerekli dosya oluşturulur. Toplanan belgeler ile aracın güncel değer kaybını belirleyen remi eksper raporu ile beraber başvurulur.

DEĞER KAYBI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR ?

Aracınızın değer kaybı alabilmesi için kilometresi ilgili kazada 130.000 kilometreyi geçmemiş olması gerekir. Değer kaybı yaşanan kazada aracınızın kilometre yüksek ise fiyatı aynı oranla değer kaybetmektedir.
Kazada en az %50 haklı taraf olmalısınız. %100 kusurlu taraf aracının değer kaybını talep trafik sigorta kapsamında tahsil edemez.
AracınDeğer kaybı başvurularında başvuru süresi iki yıllık zamanaşımı ile kısıtlıdır. Bu süre içerisinde başvuru yapılmazsa kazazede bu hakkını yitirir.
Değer kaybı alacak araç, eğer daha önceden kaza geçirdiği ve tamir gördüğü işlemlerin aynısını tekrar ederse araçta bir değer kaybı yaşamamış sayılır. Bu gibi durumlarda değer kaybı alınamamaktadır.
Yeni Danıştay kararına göre araçların eski sahipleride değer kaybı alabilmektedir. sattığınız araçlarda da geçtiğimiz 2 yılda gerçekleşmiş değer kayıpları alınabilmektedir.
Araç Değer kaybı başvurusu için linkteki başvuru formunu doldurup bize göndermeniz ve işlemleri yürütebilmemiz için gerekli vekaletname  çıkartmanız yeterli olacaktır.
vekaletname örneği ve doldurulması ve bilgi@alacaktakipsistemi.com a göndermeniz yeterli olacaktır.

 

 


 Sigorta Değer Kaybı Başvuru Sözleşmesi indirmek için tıklayın.

 Vekalet Örneği İndirmek için tıklayın

Değer Kaybı Sorularınız için 0216 805 0 444 numaralı telefona ulaşabilirsiniz.

×

ATS' Hoş Geldiniz...

Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?...

Tel: 0850 805 0 250

× Siz Nasıl Yardımcı Olabiliriz?