Elektrik aboneleri dikkat! Mahkemeden emsal olacak karar!

Yeni taşındığı eve gelen elektrik faturasındaki “açma-kapama bedeline” itiraz eden tüketiciyi mahkeme haklı buldu.

Yeni taşındığı eve gelen ilk elektrik faturasında yer alan “açma-kapama bedeline” itiraz eden tüketicinin 2 yıllık hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı.

Kayseri 2. Tüketici Mahkemesinin verdiği emsal karara göre, elektriği borcundan dolayı kapatılmamasına rağmen elektrik faturalarında yer alan “açma-kapama bedeli” ile karşılaşan tüketiciler, geriye dönük 10 yıl içinde ödedikleri bu bedeli geri alabilecek.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrik faturasındaki kalemler arasında, Türkiye’deki 21 elektrik dağıtımı şirketince haksız şekilde alınan “açma kapama bedeli”nin de olduğunu ifade etti.

Bu bedelin iptali için örnek bir karara imza atıldığını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

 

“GERİYE DÖNÜK 10 YIL İÇİN BAŞVURULABİLİR”

Şahin, bu emsal karardan sonra borcu olmamasına ve elektriği kesilmemesine rağmen “açma-kapama bedeli” ödeyen tüketicilerin hakem heyetlerine başvurabileceğini belirtti.

Tüketicinin dikkatinin ve itirazının yaklaşık 80 milyonu etkilediğini ifade eden Şahin, şöyle konuştu:
“Bu karardan sonra tüketici geriye dönük 10 yıl için hakem heyetine başvurarak ödediği bu bedeli geri alabilir. Bundan tapulu ev alıp elektrik aboneliğine başvuran ancak ‘açma-kapama bedeli’ ile karşılaşanlar ile yeni bir eve taşınanlar yararlanabilir. Ayrıca daha önceki kiracının borcu yeni aboneyi bağlamaz. Yeni abone depozitosunu öder, abone olur. Öte yandan ‘açma-kapama
bedeli’ değişiyor. Kimi yerde 20 lira kimi yerde 50 lira. Her dağıtım şirketi
kendi kafasına göre bir ücret talep ediyor. Duyarlı tüketicimiz sayesinde haksız bir kazancın önüne geçildi. Bu sorunu yaşayan herkes bu tüketici sayesinde bu bedeli ödemekten kurtulacaktır. Bizler genelde faturalarda detaya bakmıyoruz, toplam borca bakıp ödüyoruz. Halbuki ciddi yanlışlar yapılıyor. Evimize en fazla beş fatura geliyor, bunlara birer dakika baksak beş dakika sürer. Bazen bu detaylara bakmadığımız için gereksiz bedeller ödüyoruz. Karşılaştığımız bir haksızlık varsa buna itiraz edersek hakkımızı alırız.”

Leave a Comment

×

ATS' Hoş Geldiniz...

Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?...

Tel: 0850 805 0 250

× Siz Nasıl Yardımcı Olabiliriz?